برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : یکشنبه ۰۰/۸/۲

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» همه چیز در مورد فرش پازیریک کهن ترین شهر دنیا

پازیریک کهن ترین فرش دنیا

همان طور که می دانید هر کشوری دارای تمدن و آثار زیادی می باشد که از سالیان پیش به نسل حاضر به ارث رسیده است . هنر قالیبافی نیز یکی از هنر های بی نظیر در دنیا می باشد که از گذشته تا کنون در ایران تولید و صادر می شده است . فرش های ایرانیان همیشه جزء بهترین فرش های دنیا به شمار می رفته است .

قدیمی ترین فرش جهان
قدیمی ترین فرش در تاریخ جهان که در حال حاضر کشف شده است فرش پازیریک می باشد که به همراه چند آثار دیگر از یک مقره سکایی کشف شده است . این فرش اکنون در موزه ارمیتاژ در روسیه نگه داری می شود و سالانه گردشگران و محققان زیادی را به بازدید از خودت دعوت می کنند . این فرش توسط یک باستان شناس روسی در سال 1326 تا 1328 در دره پازیریک کنار اشیاء دیگر مانند گلدان چوبی ، مومیایی دیوید و نقش اسب سواری که در مقبره یخ زده یکی از فرمانروایان سکایی بود یافت شد و بر آن نام پازیرک به معنای فرش گرده دار نهادند .
قالی پازیریک یک قالی پشمی با رنگ های زنده است که تقریبا شبیه مربع می باشد و بر روی آن نقش هایی مانند سوارکاری ، آهوهای در حال چرا کردن و جانوران افسانه ای با سر عقاب و بدن شیرمی باشد .
بر اثر رطوبت قسمتی از فرش پوسیده شده است که پس از بازسازی به حالت و شکل اولیه خود برگشته است .

هویت تاریخی فرش پازیریک
این محقق بزرگ پس از بررسی های ساختار و نگاره های فرش متوجه شباهت بسیار زیاد این قالی با نقوش برجسته در تخت جمشید شد و بیش تر پژهشگران این هنر و اثر را از دستبافت های پارت ها یا مادها دانستند . نظریه های متفاوتی در رابطه با تاریخ دقیق این فرش وجود دارد اما هنوز این فرش در اختیار سکایی ها بوده است بر اساس دلایلی همچون دامدار بودن مردمان آن منطقه هچنین این فرش از حاصل پشم های این دام ها می باشد . بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که این فرش به ارمنستان کنونی با بخش های شمالی ایران تعلق دارد .
اگر این فرش را به عنوان قدیمی ترین فرش ایرانی بپذیریم باید بگوییم که قدمت این فرش حدودا به 500 سال پیش از میلاد مسیح یعنی حدود 2000 سال پیش بر می گردد . البته بر اساس سایت های تخصصی بین المللی فرش ، قدیمی ترین فرش ایرانی پازیریک می باشد که به عنوان یکی از آثار دوران هخامنشیان شناخته شده است و اکنون در روسیه می باشد .

نقوش فرش پازیریک
بر روی این فرش نقاشی بسیار زیبایی وجود دارد که سبب شده است که تا امروز نیز هزاران هزار تخته فرش از روی آن شبیه سازی شود و در بازار فرش عرضه شود . در قسمت های حاشیه این فرش اسب سوارانی که 28 نفر هستند دیده می شود . این افراد چهره و کلاه هایشان کاملا ایرانی است و با ظرافت بسیار بالایی نقش بسته شده اند . این نقوش زیبا سبب شده است که این قالی به یکی از زیبا ترین قالی ها در دنیا تبدیل شود . تعداد کل گره هایی که در این فرش به کار رفته است 3600 می باشد .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  استخدام در فرش کاشان
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه